Výlet do pouště Sahara z Djerby

Publikováno: 29.5.2015 9:23
5/5 - (3 votes)

Výlety na Saharu patří v Tunisu k těm nejatraktivnějším. Jelikož na území Tunisu zasahuje poušť ve srovnání s okolními zeměmi jen okrajově, pravděpodobně zcela určitě si zajeďte na výlet do horských oáz uprostřed pouště – Chebika nebo Tamerza.
Na turisty zde kromě suvenýrů čekají i skalní rokle, křivolaké chodníky, kaňon, zelené palmy … Vše je sice podmíněno byznysu, ale jde o velmi pěkné místo. Můžete zde strávit celé hodiny a stále bude co obdivovat.

Obrovské solné jezero Chott El Jerid

Zajímavá je už i samotná cesta autobusem. Ačkoli možná pro někoho i trochu smutná. Vede totiž křížem přes obrovské solné jezero Chott El Jerid. S délkou 250 kilometrů jde o největší solné jezero Severní Afriky. Zde je třeba říci, že Tunis se vyznačuje skutečně velmi příjemným podnebím. I v zimě zde teploty dosahují okolo 13 stupňů. Na návštěvu Sahary je tedy zřejmě nejvhodnější konec dubna a květen. V té době zde panuje příjemné počasí a proto se vám sejde i lehká bunda, případně svetr, nezapomeňte na pokrývku hlavy proti drobnému písku.

Pokud jsme již u cestování po zemi, tak vzpomeňme i taxíky. Při přepravě na vlastní pěst můžete směle využít služby taxíků. Řidiči většinou neokrádají a ceny jsou výhodné. Buď se sjednáte dopředu nebo v taxících jsou namontovány digitální taxametry. Pokud ale nemáte jistotu, požádejte nejbližšího policistu ať dohodne cenu za vás. Přitom v celé zemi se běžně platí tuniskými dináry. Za autobusové zájezdy máte ale možnost za platit i v dolarech nebo eurech.

Duny moc nečekejte

K výletům na Saharu je nejvhodnějším východiskem ostrov Djerba. Můžete vyrazit směrem na západ do oblasti solných jezer, anebo navštívit oázy na kraji Sahary směrem k jihozápadu. Neočekávejte však poušť ve smyslu pohlednicových dun, ty tvoří pouhá 3% povrchu Sahary. Zbytek jsou většinou kamenité a štěrkovité pláně.

Většina karavanních cest přes poušť končila ve městě Gabes, severozápadně od Djerby. Okrajem Sahary jsou městečka Medenine a Tatouine, kde byly karavanní křižovatky. Dál můžete pokračovat například do ksarů, což jsou opevněné berberské vesnice. Mezi zajímavé ksary patří například Chernini, Guermessa a Dourmet. Jedná se o nejsevernější cíp berberského osídlení, dále na sever ovládli území Arabové.

Fotogalerie: Sahara v Tunisku

 

VIDEO: Z výletu na Saharu

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Zobrazit aktuální nabídky dovolené na Djerbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte kód prosím... *