Vesnička Guellala – centrum hrnčířské výroby

Publikováno: 31.5.2015 14:16
4.5/5 - (2 votes)

guellalaVelmi oblíbeným výletním místem je také vesnička Guellala, nacházející se na jižní straně ostrova. Guellala představuje již po generace tradiční centrum hrnčířské výroby na Djerbě. Žije zde nejstarší hrnčířská komunita. Hrnčířské řemeslo se zde dědí z generace na generaci, a tak se dodnes zachoval původní tradiční postup výroby. Místní hrnčíři vám ochotně předvedou samotný proces vzniku rozmanitých džbánů, váz či misek. Určitě vás zaujmou „kouzelní“ velbloudi a jiné krásné výrobky. Místní obyvatelé mají opravdu velmi šikovné ruce a na výrobcích je to opravdu znát. Žije zde nějakých 10 tisíc lidí. V celém Tunisku je tato vesnička známá svými keramickými výrobky.

Barevné hrnčířské výrobky zdobí chodníky i domy v celé vesnici. Nejslavnější tuniský džbán „jarre“ má kapacitu 300 litrů a je určen na uskladnění datlí, obilnin nebo olivového oleje. Navštívit zde také můžete proslulé Národní muzeum místních tradic a zvyků, které je umístěno na nejvyšším kopci celého ostrova (52 m.n.m.).

Lidé z Guellala jsou většinou z berberského původu. Guellala je Takřka jediným místem ostrova, které je stále ještě zcela berberské.

Hrnčířská výroba zde vládne

Jílovitá hlína na výrobky místních se získává z nedalekého pahorku Dhahret Guellala, vysokého 55 m, který je na ostrově největší vyvýšeninou, kde hrnčíři na tento účel vyhloubili hluboké šachty a štoly. Starodávné vypalovací pece s kopulovitými střechami jsou částečně zakopány v zemi, působí jako katakomby. Keramika se v nich vypaluje 4 dny a před prodejem se ještě týden ochlazuje. Z hlíny se vyrábějí např. těžké džbány na zásoby a potraviny, připomínající amfory, nebo malé nádoby na lov chobotnic. Nabídku na tržištích však diktuje turistický zájem, např. umělecké napodobeniny malých římských amfor, nebo keramické výrobky s bílo-modro-zeleným vzorem, které však dostat i v jiných částech Tuniska, protože se zhotovují ve městě Nabeul. V r. 2001 otevřeli na vyvýšenině nad městem Muzeum umění a lidových tradic (Musée de Guellala, nebo Musée des arts et traditions populaires), které se věnuje místnímu hrnčířství, ostrovním tradicím a lidovým zvykem (pro hosty je k dispozici i přilehlá restaurace s kavárnou a obchody se suvenýry).

Více info na oficiální stránce: www.guellala.com

Fotogalerie: Guellala

 

MAPA: Kde najdete vesničku Guellala

My location
Get Directions

 

VIDEO: Vesnička Guellala

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Zobrazit aktuální nabídky dovolené na Djerbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte kód prosím... *