Město Midoun (Midun) – druhé největší město Djerby

Publikováno: 5.6.2015 8:43
4.4/5 - (13 votes)

midoun2Midoun (Midun) je 2. největší město Džerba, s cca 14 100 obyvateli. Pokud počítáme okolí, dostaneme se až na 40 – 50 tisíc obyvatel. Leží 17 km na jihovýchod od Houmt Souku a 3 km východně od Mahboubine, obklopené datlovými a ovocnými sady. Midoun se rozkládá se jen asi 5 kilometrů do vnitrozemí od severních letovisek na pobřeží. Nechybí zde kavárny, obchůdky a každodenní trhy.

Do r. 1846 zde probíhaly trhy s černými otroky, proto má zdejší obyvatelstvo ještě i nyní tmavší barvu pleti. Město mělo název Souk Ejemáa (Páteční trh). Dnes velké tržiště v centru města, na náměstí Place Meninx, také každý pátek nabízí turistům ohromný výběr uměleckých řemesel, keramiku, suvenýry, potraviny, ovoce, ryby, ale i pašované nebo padělané značkové zboží. Stejně malé obchůdky v uličkách nabízejí řadu suvenýrů a několik kaváren či restaurací zas příjemné občerstvení.

Místní se přizpůsobili cestovnímu ruchu

Město se zcela přizpůsobilo turistickému ruchu a ač se zde kdysi lidé živili převážně zemědělstvím, brzy pochopili, že se jim vyplatí živit se jakoukoli službou spojenou s turismem. Turistický boom na Djerbě se tak velmi výrazně podepsal na životě většiny lidí, kteří na ní žijí a Midoun nezůstal stranou. Většina obyvatel se tedy dnes živí službami v cestovním ruchu. Jednoduše se přizpůsobili.

Co si v městě Midoun nenechat ujít?

300 let stará lisovna oleje

V okolí města uvidíte velkou spoustu olivovníků a je zde možné vidět i starý lis na olivový olej. Pod náměstím se nachází tradiční 300-letá lisovna oleje El Maasara – jedna z posledních zachovalých památek. Určitě ji navštivte. I pro toto město jsou typické ibaditské stavby s tlustými zdmi podobné pevnostem.

Místní trhy

Určitě se zajděte podívat na místní trhy, kde můžete nakoupit skoro vše a tyto trhy mají vcelku hezkou orientální atmosféru, ač se i sem tlačí levné výrobky z Číny. Co se dá dělat, i to je globalizace.. Pořád se zde dá ale koupit pěkný suvenýr.

Krokodýlí farma

Nedaleko Midounu je možné navštívit také krokodýlí farmu, kde mají několik stovek hezkých exemplářů krokodýla nilského. Jedná se o největší krokodýlí farmu ve středomoří, takže si ji určitě nenechte ujít – je v hezkém prostředí a je pěkně udržovaná. Stojí za návštěvu

Berberská svatba

Atrakcí je také folklorní akce Mariage berbére (berberská svatba), která se na místním stadionu koná každé úterý. Černošská komunita (největší na Džerbě), se specializuje na výrobu kamenných soch a jejich tradiční africkou hudbu. Ač je to jen atrakce pro turisty, je to vcelku zajímavé představení, za které zaplatíte jen pár dinárů. Koná se v hezkém prostředí přírodního amfiteátru ve městě. Poptejte se vašeho delegáta na více informací, svatební obřad by se měl konat každý čtvrtek či úterý v 16 hodin.

Město Midoun je správním centrem a východiskem pro oblast hotelů v pobřežní turistické zóně (Zone Touristique), která se táhne na délce 20 km, s více než 40 000 lůžky (největší plážový resort v Tunisku). Midoun má dobré autobusové spojení s městem Houmt Souk, i hotelovou zónou.

A upozornění na závěr: Město Midoun a letovisko Midoun jsou dvě různé místa asi 5 km od sebe. O letovisku si přečtěte zde.

MAPA: Kde najdete město Midoun

My location
Get Directions

 

Fotogalerie – pár záběrů z města Midoun

 

VIDEO: Z Midounu a folklorní akce

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Zobrazit aktuální nabídky dovolené na Djerbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte kód prosím... *