Doprava na Djerbě


djerba-cestaJasně, na Djerbě se potřebujete nějak přepravovat. A je ideální využít některý z těchto způsobů dopravy:

Taxi na Djerbě

Všudypřítomné žluté vozy taxikářů tvoří nejen typickou kulisu tuniských měst, ale i patrně nejlepší dopravní prostředek pro cizince. Základní nástupní taxa je 0,25 TND. Taxíky jsou buď malé “petit taxi” pro 3 až 4 pasažéry nebo velké “grand taxi” pro 5 pasažérů. Ceny velkého taxíku jsou o polovinu vyšší než u malého. A dejte pozor. V nočních hodinách (od 21:00 hod.) se ceny jízdného zvyšují o 50 %. Ale jak jsme již psali, jedná se o nejlepší dopravní prostředek pro turisty.

Dálkové taxi louages

Je to Tunisany velmi využívaný způsob přepravy, také jinak nazývaný louages (luáž). Jedná se o velké, 6-7 místné vozy typu kombi, s červeným pruhem, používané pro delší trasy. Cenově zhruba odpovídají autobusové dopravě. Odjíždějí ze stanice, až když jsou plně obsazena všechna místa. Tabulky na střeše jsou pouze v arabštině. Pro turisty spíše nedoporučujeme, je to spíše způsob dopravy pro místní.

Automobilová doprava

V každém hotelu či od delegáta dostanete kontakt na půjčovnu aut. K pronajmutí automobilu je nutné předložit mezinárodní řidičský průkaz. Podle předpisů na území Tuniska neplatí národní řidičský průkaz, ať český či slovenský, a je zapotřebí mít průkaz mezinárodní. Nezoufejte však! Zaměstnanci půjčoven většinou náš průkaz tolerují. Zeptejte se na toto delegáta, ten s tímto má velmi často zkušenosti.

Dejte pozor, ze strany policie ale mohou vzniknout připomínky. V ceně pronajmutí je zahrnuto neomezené množství kilometrů, základní havarijní pojištění a místní daň. V ceně není zahrnuta spotřeba benzínu, poškození pneumatik, světel a skel. Platí se vždy předem. Nájemce uzavírá s pojišťovnou smlouvu, smluvní podmínky jsou na druhé straně formuláře. Vůz se přebírá s plnou nádrží a takový se musí i vrátit. Benzín stojí přibližně 0,55 TND za litr.

Dopravní předpisy na Djerbě

Maximální povolená rychlost na dálnici je 110 km/hod, na silnicích 90 km/hod, v uzavřených obcích 50 km/hod. Na ostrově Djerba všude 70 km/hod. Informační panely jsou v arabštině a francouzštině, výjimkou je jih, kde jsou panely označeny jen arabsky, popř. chybí vůbec. Cizinci musí jezdit velmi pozorně a opatrně, neboť domácí řidiči přistupují k pravidlům provozu velmi svérázně. S nadšením používají klaksony. Cestovat na jih by měly alespoň dva automobily dohromady. Dopravní předpisy jsou sice podobné jako v evropských zemích, ale vesměs platí nepsané pravidlo: “Ani Alláh nemá oči vzadu”. Takže viníkem dopraví nehody je vždy ten, kdo má nabouraný předek.

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Zobrazit aktuální nabídky dovolené na Djerbě