Guellala – vesnice hrnčířů a krásné muzeum

Publikováno: 11.6.2015 7:20
4.5/5 - (2 votes)

guellala-museumVesnice Guellala je již od římských dob známá hrnčířskou výrobou podle prastarých tradic, s jednoduchou dekorací, bez pestrých vzorů a glazury, kvůli čemuž je dnes oblíbeným výletním cílem. Toto řemeslo zde má nesmírně dlouhou tradici. Někteří tvrdí, že až čtyři tisíce let, a právě proto patří Guellala k téměř povinným zastávkám turistických okružních jízd po ostrově. Tato malá vesnička se nachází 19 km od Houmt Souku.

Jílovitá hlína se získává z nedalekého pahorku Dhahret Guellala, vysokého 55 m, který je na ostrově největší vyvýšeninou, kde hrnčíři na tento účel vyhloubili hluboké šachty a štoly. Starodávné vypalovací pece s kopulovitými střechami jsou částečně zakopány v zemi, působí jako katakomby. Keramika se v nich vypaluje 4 dny a před prodejem se ještě týden ochlazuje. Z hlíny se vyrábějí např. těžké džbány na zásoby a potraviny, připomínající amfory, nebo malé nádoby na lov chobotnic.

Troška z historie

Hrnčířství na ostrově Djerba a v Guellale zvláště patří bezesporu k nejstarším ve Středozemí. Ze čtyř stovek hrnčířů jich dnes zůstalo jen třicet, kteří se věnují tomuto starému řemeslu a vyrábějí tradiční velké džbány na potraviny a hliněné nádoby zvané „gargoulettes“, které se používají k rybolovu a k lovu chobotnic. Toto umění se zachovalo na ostrově již z dob Féničanů.
Keramika z Guellaly je typická svým žlutým podkladem s geometrickými nebo figurálními motivy v barvě zelené.

Hliněné výrobky jsou takřka všude

Skoro v každém domku vesnice je prodejna hliněných výrobků. Prodejny bývají vybaveny primitivním hrnčířským kruhem, kde si návštěvnící mohou zkusit vlastnoručně něco vykroužit. Přirozeně pod podmínkou, že si zde něco zakoupí. Vlastní dílny bývají ukryty v pozadí, stranou od hlavní silnice, aby mistři hrnčíři mohli pracovat v klidu, aniž by byli rušeni zvědavými turisty. V obchůdku je většinou zastupují jejich synové, zběhlí v obchodování a ovládající základy několika světových jazyků.

Dnes předvádějí hrnčíři své umění před zraky návštěvníků, kteří obdivují hlavně kouzelného keramického velblouda se dvěma otvory, do kterých se nalije voda a olej a uvnitř se nesmíchají. Tajemství jeho výroby je žárlivě střeženo všemi hrnčíři a předává se z otce na syna. My vám ale prozradíme, že uvnitř velblouda je přepážka z olivového dřeva:-)

Navštivte muzeum

V roce 2001 bylo v Guellale otevřeno muzeum tradičních výrobků všech řemeslných odvětví. Před muzeem v krásné kavárně si můžete vychutnat romantický západ slunce.

MAPA: Kde najdete vesnici Guellala

My location
Get Directions

 

Fotogalerie: Vesnice Guellala

 

VIDEO: Muzeum v Guellale

Zdroj obrázků: Wikipedia.org

Zobrazit aktuální nabídky dovolené na Djerbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte kód prosím... *