Synagoga El Ghriba – nejvýznamější synagoga v Tunisku

Publikováno: 28.5.2015 8:52
4.4/5 - (5 votes)

synag-elgSynagoga El Ghriba se nachází asi kilometr jižně od města Houmt Souk nedaleko města Er Riadh, návštěvníkům je přístupná denně mimo sobotu v době od 8.00 do 18.00 hod., vstupné je 1 dinár. El Ghriba je nejvýznamnější synagogou v Tunisku a nejstarší synagogou v severní Africe. Při návštěvě synagogy je zapotřebí dodržet pravidla v odívání, tj. mít zahalaná ramena a kolena.

Postavena na místě svatého kamene

Původní synagoga zde byla postavena již v roce 586 př. Kr. Podle legendy měla být postavena na místě, na které dopadl svatý kámen z nebes a na kterém se zjevila záhadná žena, která nařídila stavbu synagogy a dohlížela na její stavbu. Podle další pověsti v době, kdy poslední Žid opustí Djerbu, se vrátí klíče synagogy zpět do nebe.

El Ghriba znamená zázrak, dílo zázraků. Podoba současné synagogy pochází z 20. století. Její interiér je působivě proveden v kombinaci modrých kachlí a tmavého dřeva. Dvanáct oken modlitební síně symbolizuje dvanáct izraelských kmenů. V synagoze je také schránka na Tóru (Pět knih Mojžíšových), jeden z nejstarších svitků světa. Každoročně 33 dnů po Velikonocích přichází Židé do synagogy vzdát svůj obdiv Šimonu bar Jochajovi. Jedná se o největší židovskou pouť konanou na území severní Afriky.

El Ghriba zůstává klíčovým poutním místem pro Židy z celého světa.

Harah Sghira

Synagoga El Ghriba se nachází v původně židovské obci Harah Sghira, také známá jako Harah Srira. Je to nejznámější a nejvíce uctívaná z dvaceti synagog a modliteben, které slouží židovské komunitě ve třech židovských vesnicích na Djerbě. V Harah Srira samotné existuje pět dalších modliteben, nazvaný yeshivot, nicméně, svitky Tóry byly vedeny výhradně v synagoze El Ghriba, na základě rozhodnutí přijatého místními rabíny na konci 19. století, v zájmu zachování výjimečnosti synagogy El Ghriba. Název “El Ghriba” znamená v arabštině “úžasný” nebo “divný” a odráží zvláštní status synagogy u tradicích Židů Tuniska.

Fotogalerie: Synagoga El Ghriba

 

VIDEO: Uvnitř synagogy El Ghriba

Zdroj obrázků: Wikipedia.org

Zobrazit aktuální nabídky dovolené na Djerbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte kód prosím... *