Houmt Souk – hlavní město Djerby

Publikováno: 26.5.2015 11:00
4/5 - (5 votes)

800px-Houmt_Souk_May_2007Houmt Souk je hlavním městem Djerby. Má přibližně 60 000 obyvatel. Ruch tohoto krásného města je soustředěn zejména kolem tržišť. Turisty láká hlavně třemi mešitami: Jemaa El Ghorbel, Jemaa Et-Trouk a jdi Brahim El Jamni. Také zde najdete proslulou arabskou pevnost Brodj El Kebir, která byla postavena v 15. století za vlády emíra Abi Fares al-Havsiho. Krásný výhled z jeho hradeb vám dovolí prohlédnout si přístav a 9m vysoký obelisk. S průřezem celé historie města vás seznámí Muzeum umění a tradic, které je umístěno ve starodávné hrobce.

I když je Houmt Souk bezpochyby zajímavé městečko s netradiční architekturou znatelně zaostává v počtu návštěvníků za nejoblíbenější djerbskou atrakcí, kterou je Djerba Explore Park.

Velkoměsto na Djerbě

Houmt Souk je vlastně jediným velkoměstem na ostrově. Toto město najdeme na severním pobřeží ostrova Djerba, nedaleko mezinárodního letiště Djerba. Houmt Souk znamená čtvrť trhů, nebo město trhů. A tím skutečně také je. Trhů už není tolik, ale jsou. Přibylo hodně obchůdku se suvenýry, Houmt Souk má však stále super atmosféru, která na vás dýchne.

Co musíte vidět v Houmt Souk?

Fonduky

V hlavním městě Djerby najdete také mnoho fonduků. Fonduky byly původně ubytovny pro obchodníky karavan, kteří se ve městě ubytovávali. V přízemí těchto staveb se nacházely prostory pro zvířata a v prvním patře byly jednotlivé byty. Dnes jsou tyto stavby předělány na skromné hotely určené zejména tuniským turistům.

Přístav v Houmt Souk

Rušný přístav v Houmt Souku najdete na konci hlavní ulice Avenue Habib Bourguiba, necelou půlhodinku pěší chůze z centra města. Nejlepší atmosféru nabízí časně z rána, kdy se rybáři vrací po nočním rybolovu, či naopak při západu slunce. Tehdy můžete vidět místní rybáře, jak z malých lodí vytahují sítě plné tuňáků či krevet. V přístavu si určitě každý všimne zvláštních terakotových nádob připomínajícících staré římské amfory, které slouží rybářům pro lov chobotnic. Jednotlivé nádoby se svážou dohromady do úzkých řad a ponoří se do moře. Pak rybáři čekají, dokud se neobjeví chobotnice, které omylem vplují do nádoby. Ty se stávají snadnou kořistí, protože se z nádoby s úzkým hrdlem nemohou dostat zpátky.

800px-Tunesien_Houmt_Souk_Bordj_el_Kebir_1

Pevnost Borj El-Kebir

Pevnost Borj el-Kebir se nachází severním směrem od města Houmt Souk. Pokud budete mít při prohlídce Houmt Souku čas, určitě věnujte pár desítek minut i návštěvě tohoto místa. Z centra města se dá k pevnosti dojít pěšky.

Pevnost byla postavena na ruinách starého ribátu z 9. století na příkaz sicilského krále Rogera de Lluria roku 1289. Během 14. a 16. století byla přestavována a rozříšena, byly zesíleny její obranné prvky. Pevnost byla důležitým obranným systémem ostrova Djerba, v roce 1560 se zde odehrála krvavá scéna. Piráti pod vedením tureckého vůdce Draguta porazili španělskou armádu a na příkaz svého vůdce popravili všech šest tisíc mužů. Lebky popravených byly naskládány na velkou hromadu nedaleko pevnosti jako výstraha pro všechny, kteří se rozhodnou vzepřít Dragutovi. Téměř 11 metrová pyramida z lidských lebek stála na svém místě tři sta let až do roku 1848, kdy byla rozebrána a ostatky byly uloženy na hřbitově. Na jejím místě se dnes nachází památník. Původní kresby pyramidy jsou umístěny v muzeu.

Pevnost je veřejnosti přístupná denně, s výjimkou pátku. V letních měsících od 8.00 do 19.00 hod., v zimním období od 10.00 do 16.00 hod. Vstupné je 3 dináry.

Jednotlivé místnosti pevnosti jsou velmi skromné a množství turistů se spokojí pouze s vnější prohlídkou objektu, odkud je mimochodem velmi pěkný pohled na mořský břeh. Vedle pevnosti byl postaven malý amfiteátr, který má být místem kulturních akcí.

Mešity v Houmt Souk

Nejdůležitějšími mešitami v Houmt Souku jsou Mešita cizinců a Mešita Turků. Stojí určitě za návštěvu. Mešita cizinců je dobře rozpoznatelná již z dálky. Má více kupolí a nápadně zdobený minaret. Mešita Turků, která je největší mešitou ve městě, má sedm bílých kupolí. Pochází ze 17. století a od dávna byla využivána stoupenci hanafovské školy známé svou velkou tolerancí k jiným náboženským směrům.

Muzeum tradic a lidového umění

Toto malé ale pěkné muzeum se nachází pouze pár kroků od centra města nedaleko Avenue Habib Bourguiba. Vstupné do muzea je 2,5 dináru. Nabízí několik expozic zobrazujících život na ostrově. Obdivovat můžete staré a novodobé místní kroje, keramiku, šperky, ale i předměty denní potřeby.

Centrální ulice Avenue Habib Bourguiba

Avenue Habib Bourguiba je centrální ulicí Houmt Souku, směřuje od jihu k severu města. V její severní části se nachází velkolepé orientální domy, sídla některých společností a další budovy vybudované pod vlivem francouzského umění 19. století. V jižní části ulice se nachází původní tržiště, neboli souk, ve kterém dnes najdete především obchody se suvenýry a zbožím vyhledávaným turisty. Kromě těchto obchůdků, v nichž musíte počítat s tím, že s prodavači budete muset smlouvat, tj. vyjednávat o ceně, se na Avenue nachází i několik státních obchodů, ve kterých jsou pevně stanoveny. Kromě toho se zde nachází i několik továrniček na výrobu koberců, kde Vám přestaví způsob jejich ručního vázání.

Mapa: Kde najdete Houmt Souk

My location
Get Directions

 

Fotogalerie: Houmt Souk

 

VIDEO: Město Houmt Souk

Zdroj obrázku: “Houmt Souk May 2007” by ChesdoviOwn work. Licensed under CC BY 2.5 via Wikimedia Commons.

Zobrazit aktuální nabídky dovolené na Djerbě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte kód prosím... *